lipca 27, 2017

Top 10 skrótów klawiszowych Photoshop'a

jak edytować zdjęcia w photoshopie

Uwielbiam dzielić się z Wami poradami dotyczącymi Photoshop'a. W zasadzie mogę powiedzieć, że uwielbiam pisać wszystkie posty związane z grafiką. Po wpisie, w którym radzę Wam jak poprawić jakość zdjęć w Photoshopie, postanowiłam, że dzisiaj wrócę do totalnych podstaw. 

Zawsze podkreślam, że jestem samoukiem i ciągle się uczę. Na początku korzystałam z tutoriali na Youtubie, potem zaczęłam kupować książki. Nie jestem ekspertem, ale chcę się z wami dzielić tym co udało mi się odkryć w tym programie :)

Przygotowałam dzisiaj listę 10 najważniejszych skrótów klawiszowych, które należy poznać, kiedy zaczyna się pracę w Photoshopie. Mój wybór nie jest przypadkowy, bo wybrałam te najważniejsze i chyba najczęściej przydatne. Na pewno w przyszłości będę rozbudowywać tę serię i opisywać kolejne skróty klawiszowe. Tymczasem jeśli planujecie lub dopiero rozpoczęliście przygodę z Photoshopem, to zapraszam Was do nauczenia się niezbędnych do sprawnej pracy skrótów tego programu.

CTRL + SHIFT + N     

tworzenie nowej warstwy

Mimo, że nową warstwę łatwo wyklikać, to jednak tworzenie jej z klawiatury jest szybsze. W tej opcji możemy od razu nadać jej nazwę (a zawsze o tym pamiętajmy!). Rozszerzeniem tego skrótu jest jeszcze CTRL+ALT+SHIFT+N, działanie to tworzy nową warstwę już na liście, bez klikania w malutkie ikonki.

CTRL + T 

przekształcenie swobodne (transformacja)

Transformacja warstw to coś wszechobecnego. Cały czas coś trzeba obracać, dopasować, przypasować, przeskalować. Każdorazowe wchodzenie w menu Edit — Free Transform jest stratą czasu.

 CTRL + J

duplikowanie warstwy

Od tego skrótu powinniście zaczynać każde majstrowanie przy zdjęciach. Powielamy wejściową warstwę i dopiero na nowej zaczynamy zabawę. W ten sposób w każdej chwili mamy pod ręką surowy backup, bez konieczności wciskania revert i utraty dotychczasowej pracy.


CTRL + D 

usuwanie zaznaczenia

Skrót, który służy do usunięcia zaznaczenia. Zaznaczanie tworzy się narzędziami z przybornika, są to tak zwane "maszerujące mrówki". I nie, nie wymyśliłam sobie tej nazwy ;) 

D

reset domyślnych kolorów pierwszego planu i tła

Na końcu przybornika znajduje się próbnik kolorów pierwszego planu i tła. Można je ustawiać ręcznie, ale kiedy potrzebujemy czystej bieli lub czerni, najlepiej skorzystać po prostu z literki D. Wyzeruje ona próbki i będziemy mieć 100% pewności, że czarny jest czarny, a biały jest biały.

I

narzędzie pipeta

Często musimy pobrać jakiś kolor z ilustracji lub zdjęcia i wykorzystać go gdzie indziej. Pipeta jest używana często, stąd i jej prościutki skrót.


 CTRL + SHFT + I 

odwrócenie zaznaczenia

Dość często w mojej pracy z grafiką korzystałam z opcji odwrócenia zaznaczenia. Najczęściej przydaję się ta opcja do usuwania tła ze zdjęć.


CTRL+ALT+SHIFT+E    

spłaszczenie warstwy w jedną

Wyobraź sobie sytuację, iż Twój obrazek składa się z kilkunastu warstw, na każdej inny element. Na koniec chcesz z całości wystemplować kilka rzeczy. Możesz albo szukać każdego elementu na odpowiedniej warstwie, lub ustawić się na ostatniej warstwie (pierwsza z góry) i użyć skrótu. Photoshop spłaszczy całość i wrzuci do nowej warstwy na samą górę. Tamte kilkanaście warstw zostaje bez zmian. W razie gdybyś jednak zmienił zdanie co do którejś z nich.

CTRL + 0 / CTRL + 1

dopasowywanie obrazu do wielkości okna / powiększenie 100%
Zwinne oddalanie i przybliżanie widoku jest niezwykle ważne w pracy z programem. Warto do tego wyrobić sobie dobre nawyki. Zawsze, kiedy chcemy widzieć nasze 100% obrazu – wybieramy CTRL+1. Kiedy natomiast chcielibyśmy zobaczyć całość, która dopasuje się do wielkości okna, będziemy używać CTRL+0. Są zbliżone, więc wylądowały na jednej pozycji.

SPACJA

nawigowanie widoku dokumentu

Spacja umożliwia czasowe przełączanie się do narzędzia Hand (rączka). Jest to szczególnie przydatne w trakcie malowania i tworzenia zaznaczeń, kiedy musimy przesunąć widok bez przełączania narzędzia. Te trzy pierwsze skróty łącznie pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu.


Absolutnie wszystkie skróty klawiszowe znajdziecie na stronie Help Adobe. Zawsze, kiedy już zdarzy mi się na nią zajrzeć, żeby coś sprawdzić, nie mogę wyjść z podziwu ile skrótów zawiera ten program. Mam jednak nadzieję, że te 10, które wybrałam pomogą Wam z nauką programu i stanowczo ułatwią pracę! :)

1 komentarz:

  1. Hello,

    So amazing !

    Sarah, https://sarahmodeeee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, na każdy postaram się odpowiedzieć! :)
Spam nie będzie akceptowany.

Copyright © 2017 DO YOU LIKE MY ART?